STOWARZYSZENIE HISTORYCZNE im.DANUTY SIEDZIKÓWNY "INKI"
"...bodaj ujrzeć padając w ataku Polskę wolną i czystą jak łza"
INTRO
Biogram "Inki"
Podlaski Rajd
2016
Kontakt
INTRO
     
       
     
       
     
     
     
       
     

Na Podlasiu z radością witamy każdą inicjatywę, która upamiętnia córkę tej ziemi Danutę Siedzikównę. Szczególnie cieszy kiedy „Inka” zostaje patronką kolejnych szkół czy drużyn zuchowych, harcerskich albo strzeleckich. Jest ich dzisiaj sporo. Stanowią w różnych miejscach kraju swoiste ambasady przesłania zawartego w słowach: „Zachowałam się jak trzeba”. Podnoszą służbę Ojczyźnie do rangi świętości i wychowują do niej młode pokolenia Polaków.

Trochę inaczej rzecz przedstawia się w rodzinnych stronach Danusi. Tutaj nadal bywa wyklinana i trudno odnaleźć jej w przestrzeni publicznej należne miejsce. Wychodzimy jednak z założenia, że można tę sytuację zmienić i przywrócić cześć tej bohaterskiej dziewczynie.

Najlepszym środkiem do tego celu jest własne świadectwo. Stąd też niniejsze zaproszenie do spotkania w rocznicę śmierci Danki 28 sierpnia 2017 na jej rodzinnej ziemi. Będzie nam niezmiernie miło jeśli w końcówce wakacji znajdziecie czas by odwiedzić Guszczewinę, Olchówkę i Narewkę. Razem możemy tego dnia zobaczyć miejsca związane z życiem naszej Patronki, skupimy się wokół historycznej refleksji, a na koniec zwieńczymy spotkanie modlitwą.

Pragniemy by z tego spotkania każdy z nas wyszedł wewnętrznie ubogacony tym, że ma swój udział w przywracaniu dobrego imienia osobie najbardziej bezbronnej bo zamordowanej.

Formuła tego spotkania pozostaje na razie otwarta. Oznacza to, że każdy ma wpływ na kształt, który ostatecznie przybierze. Będziemy wdzięczni za propozycje, sugestie, podpowiedzi. Mamy nadzieję, że nasza tegoroczna inicjatywa przerodzi się w przedsięwzięcie cykliczne.

Prosimy także o dzielenie się tym zaproszeniem z innymi szkołami czy drużynami zuchowymi, harcerskimi, strzeleckimi, które związały się swoim imieniem z „Inką”. Także te osoby, które dopiero planują przyjęcie patronatu będą mile widziane w naszym gronie.

Udział w zjeździe jest bezpłatny. Wyżywienie zapewniają organizatorzy.

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy:

stowarzyszenie@inka.org.pl

lub telefonicznie:

609037559